Óda
Slovenskí módni návrhári. Sú mladí, inteligentní a tvoriví. Na Slovensku už nejaký ten rok dotvárajú módny svet a snažia sa náš každodenný život urobiť krajším. Nielenže navrhujú krásne modely, ale aj úspešne reprezentujú Slovensko v zahraničí. Ozaj, poznáte meno aspoň jedného z nich? Váhate? Tak vám teda ponúkame našu ódu na slovenskú módu...
Moje túlavé topánky a bádateľská myseľ ma opäť nastavili na pátranie po málo poznanom a teda skoro neznámom. Tento krát ma to ťahalo k mladej módnej inteligencii. Kto sú, čo sú, čo tvoria a prečo o nich vieme tak žalostne málo? Sú predsa naši a úprimne, po zhliadnutí ich kolekcií, sú fakt dobrí! Najviac ma zaujala práve Izabela Komjati, Mária Štraneková a Lenka Sršňová.
Izabela Komjati
Izabela Komjati má krásne meno, ale aj čarovné modely. Jej šaty sú nádherne prepracované a majú štýl. Strihy neopomínajú ženskosť a teda robia z nositeliek Izabeliných šiat dámy. To je dôležité hlavne v dnešnom svete plnom nohavíc, kostýmov a dámskej módy, ktorá sa až horlivo snaží vyzdvihnúť maskulínnosť. Komjati nepodceňuje návrat ženskosti do módneho sveta a tak prináša do popredia ľahkosť a pôvab nežného pohlavia. Izabeline šaty majú proporcie. V jej kolekciách nájdete mnoho šiat, od najkratších až po najdlhšie, krásne sukne i blúzky. Za zmienku stojí, že Izabela, okrem tých krásnych šiat, ktorých je jej internetová stránka plná, šije aj na zákazky a teda splní vaše rozprávkové predstavy, ak ju o to požiadate. Jej kolekcie sú tematicky ladené a ako som už spomínala, veľmi ženské. Pamätám si na to, keď som prvýkrát mala možnosť zhliadnuť jej šaty v reálnom časopriestore. Bola som uchvátená materiálom a dojmom spomínaného rozprávkového luxusu, ktorý by závidela nejedna princezná. Izabela však myslí aj na tie z nás, ktoré veľkú časť dňa trávia v kancelárii a sú teda verné kostýmovej kultúre. Jej kolekcia Tamara obsahuje kostýmy, na moje veľké potešenie, veľmi ženských tvarov. Jej móda je nositeľná a dovolím si tvrdiť, že bez problémov konkuruje tej viac známej svetovej. Farebnosť, kvalitné materiály, ako aj veľmi ženské strihy, dávajú jej šatám šmrnc, eleganciu a v dnešnej dobe veľmi vyhľadávanú nadčasovosť. Svojich sedem hlavných kolekcií vytvárala v časovom rozpätí niekoľkých rokov, avšak ak si modely prezriete, ani pri jednom z nich nepociťujete nutkanie zaradiť ich do určitého trendu či ročného obdobia. Predtým ako v roku 2005 vznikla značka Izabela Komjati, pracovala tato úspešná módna návrhárka pre svetoznámy módny dom Daalarna.
Mária Štraneková
Podobne je to s Máriou Štranekovou, ktorá absolvovala počas štúdií stáž u legendárneho Alexandra McQueena a stáž v známom londýnskom „fashion“ štúdiu PREEN! Slečna Štraneková je ovenčená kopcom zaujímavých cien, medzi ktorými je aj cena Návrhár roku 2005, „Top Styl Designer“ v roku 2007 alebo účasť na súťažiach vo Viedni, Čechách či na Novom Zélande. Na rozdiel od Izabely, ktorá mužský a ženský princíp svojimi modelmi definuje, Štranekovej kolekcia s názvom „Protection“ sa zameriava na ich spojenie. V spomenutej kolekcii je použitých veľa mužských znakov, čo sa prejavuje prenesením pánskych strihov a farieb na dámsku kolekciu. Mária Štraneková neodvracia pohľad od súčasných environmentálnych problémov a preto kolekciu „Protection“ doslova vyrobila z už existujúcich pánskych kusov oblečenia. Týmto teda podala svoje modely verejnosti s dvojakým významom. Zákazníčka v jej šatách nájde potrebnú účelovosť, ako aj v tejto dobe často vyhľadávanú ekologickosť. Zaujímavé je, že v našich končinách, kde recyklovať odpad je ešte stále veľký problém, sa niekto dokáže pri tvorbe takto povzniesť. Mária týmto dokazuje svoj nadhľad a taktiež, bez toho aby sme si to uvedomovali, posúva slovenskú módnu tvorbu na vyššiu priečku. Kolekcia vyhrala spomínanú brniansku cenu „Top Styl“ v roku 2007, čo je vskutku kvalitná reprezentácia slovenskej módy v zahraničí. Kolekcie Márie Štranekovej v sebe väčšinou nesú konkrétnu správu či posolstvo. Napríklad „M-line“ v sebe nielenže ukrýva iniciály krstného mena návrhárky, ale poukazuje aj na minimalizmus zdrojov, ktoré boli pri vytváraní kolekcie využité. „M-line“ je funkcionalistická a dovolím si povedať, berúc v úvahu slovenský „módny konzervativizmus“ v obliekaní, chvíľami aj nenositeľná. Zaujímavá je kolekcia „Me & My Art“, ktorá sa tiež nesie v minimalistickom duchu a obsahuje kontroverzné visačky, ktoré namiesto rád pre starostlivosť o odev obsahujú rady „životné”, takzvané „rady na ošetrovanie života”.
Lenka Sršňová
Lenka má na svedomí doteraz osem kolekcií, ktoré vynikajú svojou farebnosťou, príbehovosťou a jedinečným štýlom. Modely sú navrhované pre človeka, ktorý rád vybočuje z davu, módu berie ako hru a nebojí sa byť iný. V kolekcii „Flowers in the sky and Crocodile” nájdete spomenuté krokodíly, slniečka, dúhové motívy a škálu tých najjasnejších farieb. Celá sa nesie v duchu detskej hravosti, čo chvíľami spôsobuje, že jej modely na vás doslova padajú ako vízie z nejakej veľmi farebnej detskej rozprávky. Rovnako hravé sú aj kolekcie „Rokenrola” a „Hero”. Naproti tomu „Brillat”, „Véna” a „Princ” sú viac decentnejšie a ženské. Avšak od jemne ženských modelov Izabely Komjati či účelových šiat Márie Štranekovej, sa modely Lenky Srsňovej líšia práve hravosťou a tvarovým experimentom.
Podobne ako aj predošlé dve dámy, študovala Lenka na bratislavskej VŠVU a znalosti si dopĺňala v zahraničí. V Paríži absolvovala študijnú stáž na prestížnej škole ENSAD, kde študovala pod vedením návrhára Gasparda Yurkievicha a vo fínskom mestečku Rovaniemi navštevovala University of Lapland. V zahraničí sa jej dokonca podarilo aj viditeľne uspieť, keď v roku 2005 získala prvé miesto v súťaži „Where fashion steps, it leaves a print 05“ v Lyone. Súťaž bola zameraná na odevný a textilný dizajn a Lenka svojim modelom s autorskou potlačou presvedčila aj prezidentku poroty Agathu Ruz de la Prada. Počas pobytu v Paríži mala Lenka možnosť realizovať pracovnú stáž v módnom dome známeho dizajnéra Jeana Charlesa de Castelbajaca. Tento módny návrhár je špecifický svojim zameraním na mladú a odvážnu módu, čo je badať aj na Lenkiných modeloch. Jej štýl je tiež veľmi energický a živý, čím prináša do slovenských ulíc, preplnených konfekciou, niečo originálne a svieže.
Tak šikovné a predsa...
Šikovné tieto žienky slovenské... Prečo teda na nás neskáču z módnych časopisov? Odpoveď na túto otázku treba asi hľadať v spoločnosti, kde „in” stále znamená konfekcia nákupných centier, ale tiež v nedostatku reklamy v tvorivej sfére. Tí, čo si to môžu dovoliť, radšej zablúdia do európskych centier módy, ako keby mali mravčou prácou vyhľadávať našich domácich návrhárov. Lebo pravda je taká, že hoci ten, kto hľadá, nájde, hľadá sa veľmi ťažko. Vo väčšine prípadoch sa dopracujete k internetovej stránke, ktorá obsahuje fotky z kolekcií, prehliadok a nejaké to slovko o autorovi a filozofii tej či onej línie. Nikde žiaden e-shop alebo predajňa, kde by sa odhodlaná milovníčka módy jednoducho dostala k nákupu želaného modelu. Väčšia orientácia na zákazníka by bez pochýb zlepšila inak stagnujúci vzťah medzi návrhármi a verejnosťou.
Izabela Komjati, Mária Štraneková a Lenka Srsňová. Tri talentované návrhárky, ktoré aj napriek tomu, že nám robia výborné meno v zahraničí, sú v našich končinách primálo známe. Šikovné umelkyne a predsa svojou rodnou krajinou tak nedocenené. Majú na svedomí kopec krásnych kolekcií a veľkú škálu štýlových kúskov, ktoré oslovia právničku, aktivistku, ale aj bláznivú študentku. Drahé čitateľky, hľadajte aspoň vy tú stratenú ihlu v kope sena. Lebo kto hľadá, ten naozaj nájde. Sledujte módny editoriál v MUSE! My v redakcii sme vyslovovali samé „och” a „WOW”. No nemáte chuť sa pridať?
No comments:
Post a Comment